wisla_017

OKOLICZNE ATRAKCJE ORAZ PROPOZYCJE WYCIECZEK

Jeżeli zastanawiacie się Państwo czy warto nas odwiedzić, zapraszamy do zapoznania się z informacjami na temat okolicy Białego Dworku. Rezydencja zlokalizowana jest w sercu Beskidu Śląskiego, u źródeł królowej polskich rzek - w Wiśle, czyli w jednym z najbardziej atrakcyjnych ośrodków turystycznych w województwie. Znajdzie się tu bowiem coś dla każdego – dla miłośników spacerów po deptaku nad Wisłą, dla zainteresowanych regionalną ofertą kulturalno-edukacyjną, dla spragnionych wakacyjnych rozrywek, dla amatorów sportów letnich i zimowych, dla miłośników górskich wycieczek, dla ceniących kontakt z naturą lub dla tych, którzy po prostu chcą wypocząć zdala od miejskiego zgiełku. Ze względu na swoje położenie Biały Dworek to świetna baza dla każdego z typu turysty i urlopowicza. W najbliższej okolicy obiektu znajduje się sklep spożywczy (50 m), restauracja (150 m) oraz cukiernia (400 m). Do deptaku nad Wisłą jest zaledwie kilometr. Od najbliższego przystanku autobusowego dzieli rezydencję 200 m (Istebna, Koniaków), a od dworca PKP – 2 km (Wisła Głębce). Tuż przy obiekcie (500m) znajduje się Stacja Sportów Zimowych Siglany - miejsce idealne dla początkujących amatorów sportów zimowych. Wyciąg krzesełkowy Stożek znajduje się w odległości 1,2km a przełęcz Kubalonka 4km. Dojazd lub spacer do pozostałych punktów restauracyjnych i usługowych, a także atrakcji turystycznych regionu, ośrodków sportowych, szlaków pieszych i rowerowych, wyciągów narciarskich oraz wypożyczalni sprzętu zajmuje od kilku do kilkunastu minut.

Dla miłośników górskich i spacerowych szlaków turystycznych w samej Wiśle jest około 100 km szlaków, nie licząc tras w okolicznych miejscowościach (Istebna - Kiczory, Ustroń – Wielka Czantoria Szczyrk – Skrzyczne, Klimczok)

 • Barania Góra (1220 m n.p.m.) – gdzie znajdują się źródła Wisły a dokładnie potoków Czarna i Biała Wisełka, które po połączeniu się z potokiem Malinka tworzą najbardziej znaną rzekę w naszym kraju
 • Przełęcz Kubalonka – trasy piesze i biegowe narciarskie
 • Stożek Wielki (978 m n. p. m.) - gdzie znajduje się najstarsze schronisko w regionie

 • barania gora
  Nowa Osada

  Dla miłośników sportu i aktywnego wypoczynku:

  • Trasy narciarstwa zjazdowego – 18 stacji narciarskich, w tym 7 krzesełkowych
  • Trasy do narciarstwa biegowego – na terenie Ośrodka Sportowego Jonidło i na
   Kubalonce.
  •  Trasy Nordic Walking
  •  Trasy rowerowe i downhillowe
  •  Monsterroller (zjazdy z gór na hulajnogach o masywnych kołach)
  • Trasy rolkowe i nartorolkowe
  •  Parki linowe
  •  Quady i tory off-roadowe
  •  Zorbing (staczanie się ze zboczy gór w dużych, plastikowych kulach)
  •  Ściany i skałki wspinaczkowe
  •  Paintball i łucznictwo
  •  Baseny kąpielowe
  •  Boiska sportowe (do siatkówki, koszykówki, piłki nożnej, tenisa ziemnego,
   badmintona)
   

   

  Dla miłośników zwiedzania i oferty kulturalno-edukacyjnej:

  • Deptak uzdrowiskowy wzdłuż Wisły
  •  Zameczek – rezydencja prezydenta RP
  • 5 skoczni narciarskich, w tym najbardziej znana im. Adama Małysza
  • Galeria trofeów Adama Małysza;
  • Aleja Podań i Legend
  • Zabytkowy Park Przygód
  • Leśny Park Niespodzianek – Ustroń
  • Ośrodek Hodowli Ptaków Drapieżnych na Czantorii
  • Leśny Ośrodek Edukacyjny w Istebnej – poznajemy faunę i florę Beskidu Śląskiego
  • Chata Kawuloka w Istebnej – zabytkowy dom należący od pokoleń do starej
   istebniańskiej rodziny Kawuloków. Gospodarz opowiada o tradycjach i zwyczajach
   górali istebniańskich, gra na tradycyjnych instrumentach muzycznych.
  • Centrum Pasterskie w Koniakowie – prezentacje zwyczajów i tradycji pasterskich;
  • Dom Koronczarek – Koniaków słynie z bogatych tradycji koronczarskich;
  • Cykliczne imprezy – np. Puchar Świata w skokach narciarskich, Rajd Wisły, Tydzień Kultury Beskidzkiej, Wiślaczek Country
  zameczek_prezydenta_rp

  SPACER SPACEROWĄ (wersja pierwsza)

  Zapraszamy Was na spacer, którego trasa rozpoczyna się tuż za budynkiem Rezydencji. 

  Ulicą Spacerową wędrujemy w kierunku Gronia skąd rozpościerają się widoki na Nową Osadę i Głębce. Za punktem widokowym skręcamy w lewo w ulicę Na Groń, która zaprowadzi nas, początkowo pośród pól a następnie leśną drogą, do terenów rekreacyjnych (place zabaw i kompleks sportowy) oraz Centrum Edukacji Ekologicznej (multimedialna sala z eksponatami fauny i flory z Beskidu Śląskiego, ogrody edukacyjne, eko warsztaty, szkolenia i happeningi) położonych nad brzegiem Wisły. Po przejściu na drugi brzeg, wracamy pod górę ścieżką na ulicę Spacerową. Stamtąd od Rezydencji Biały Dworek dzieli nas przysłowiowy „rzut kamieniem”.

  Reasumując, trasa ta typowo rekreacyjna, łatwa i przyjemna. Mamy nadzieję, że udało nam się Was zachęcić do tego spaceru i wybierzecie się z nami następnym razem?

  SPACER SPACEROWĄ (wersja druga)

  Nasza kolejna propozycja to wariacja na temat trasy ulicą Spacerową. Po raz kolejny od niej zaczniemy i na niej skończymy naszą wyprawę, podziwiając jednak nowe widoki. 

  Kierujemy się tak jak ostatnio na punkt widokowy Na Groniu ale po kilkudziesięciu metrach skręcamy w lewo, w leśną ścieżkę, która prowadzi obok Zboru Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego. Szlak wiedzie zboczem, z którego możemy obserwować koryto Wisły. Na końcu trasy skręcamy w lewo w ulicę Na Groń i kierujemy się w stronę położonych nad brzegiem „królowej polskich rzek” terenów rekreacyjnych. Na najbliższym moście możemy przekroczyć Wisłę i poruszać się jej lewym brzegiem, wąską ścieżką aż do kolejnej przeprawy lub pozostać na prawym brzegu, jeżeli preferujemy chodnik. Przy kolejnej przeprawie skręcamy w lewo w ulicę Groniczek, która zaprowadzi nas na ewangelicki cmentarz „na Groniczku”, miejsce wiecznego spoczynku wielu znamienitych Wiślan. Po przejściu przez cmentarz, kierujemy się urokliwą ulicą Jesionową do miejsca, w którym rozpoczęliśmy naszą wycieczkę.

  Do zobaczenia na trasie!

  TRZY KOPCE WIŚLAŃSKIE

  Kolejna trasa, którą rozpocząć możecie tuż za bramą Rezydencja Biały Dworek to wycieczka na Trzy Kopce Wiślańskie

  Zaczynamy tradycyjnie od ulicy Spacerowej, z której po kilkudziesięciu metrach skręcamy w lewo, w leśną ścieżkę, która zaprowadzi nas do przeprawy przez Wisłę. Stamtąd kierujemy się na wprost na czarny szlak, który rozpoczyna się u styku ulicy Wyzwolenia z Gościejowem. Droga prowadzi w górę asfaltem, początkowo łagodnie przez około 1,5 km, następnie jednak zmienia się w kamienistą stromą ścieżkę, która w cieniu lasu doprowadzi nas (nie bez wysiłku gdyż mamy tutaj do pokonania ponad 400 metrów przewyższenia na 3 km odcinku) na szczyt Wierchu Gościejów (806 m n.p.m.) skręcamy w prawo na szlak żółty, kierujemy się ścieżką prowadzącą szczytem najpierw do Schroniska „Telesforówka” (gdzie warto zgrzeszyć dla kilku wyjątkowych przysmaków) a następnie do granicy Wisły, Ustronia oraz Brennej, czyli na Trzy Kopce Wiślańskie (810 m n.p.m.), których na pewno nie przeoczymy gdyż znajdują się tam „trzy kopce”  – kamienne obeliski z nazwami granicznych miejscowości. 

  Stamtąd, szlakiem żółtym, kierujemy się z powrotem do Wisły na zasłużony odpoczynek w Rezydencji Biały Dworek.

  KUBALONKA

  Jeżeli nie dysponujecie nadmiarem czasu a chcielibyście nacieszyć się beskidzkimi widokami oraz smakołykami mamy dla Was pomysł na spacer na wieżę widokową na Kubalonce (830 m n.p.m.). 

  Z Rezydencji Biały Dworek wyruszamy autem (trasa na Istebną – DW 941) lub komunikacją publiczną (przystanek Wisła Wierchy – kierunek Istebna), choć można również na piechotę (szlak zielony z Wisły Głębce – około godzinna wędrówka) na parking na Przełęczy Kubalonka. To miejsce, w którym można odpocząć, skosztować lokalnych przysmaków oraz spróbować swoich sił w jeździe konnej. Stamtąd kierujemy się na szczyt Kubalonki, gdzie znajduje się drewniana platforma widokowa, z której można podziwiać okoliczne wzniesienia. Poniżej przełęczy warto obejrzeć dwa obiekty. Po lewej stronie szosy w zabytkowym zespole budynków mieści się Wojewódzkie Centrum Pediatrii „Kubalonka” a po prawej usytuowany jest drewniany kościół pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego z 1779 roku należący do Szlaku Architektury Drewnianej, przeniesiony w to miejsce z powiatu gliwickiego w latach 50 XX wieku. 

  Z przełęczy można wyruszyć również na Stożek a wąską drogą prowadzącą do Wisły Czarne dotrzemy do przełączy Szarcula oraz Zameczku Prezydenta RP. O tych trasach opowiemy następnym razem. Tymczasem życzymy udanego wędrowania 😊

  STOŻEK WIELKI

  Tym razem relacja z wycieczki na Stożek Wielki (978 m n.p.m.). Jak zawsze mamy nadzieję, że uda nam się Was zachęcić do odwiedzenia szlaku, który tak bardzo nam się spodobał.

  Z Rezydencji Biały Dworek wyruszamy autem (trasa na Istebną – DW 941) lub komunikacją publiczną (przystanek Wisła Wierchy – kierunek Istebna) bądź też na piechotę (szlak zielony z Wisły Głębce – około godzinna wędrówka) na parking na Przełęczy Kubalonka. Stamtąd rozpoczynamy wędrówkę szlakiem czerwonym, początkowo lasem, następnie odsłoniętym grzbietem, z którego rozpościera się górska panorama (przy dobrej widoczności możemy podziwiać  tatrzańskie grzbiety) by dotrzeć do wygodnego traktu a następnie ponownie zagłębić się w leśne ścieżki (ten fragment możemy pokonać zarówno szlakiem czerwonym jak i niebieskim). Pod koniec trasy czeka nas wspinaczka kamienistą drogą, która prowadzi do Schroniska PTTK Stożek – czyli najstarszego tego typu obiektu w Beskidzie Śląskim (uroczyste otwarcie schroniska odbyło się w 1922 roku). Tam możemy naładować baterie przed dotarciem na szczyt – polecamy szarlotkę – przysmak dla którego warto zgrzeszyć. Droga powrotna szlakiem zielonym do Wisły Głębce to czysty relaks i uczta dla oczu miłośników i miłośniczek beskidzkich dolinek. 

  Naszym zdaniem trasa ta prezentuje się szczególnie pięknie jesienią. Do zobaczenia na szlaku.

  STECÓWKA

  Na Stecówkę (760 m n.p.m.) wyruszyć można z Przełęczy Kubalonka (zdecydowanie nie polecamy pokonywać tego fragmentu trasy szlakiem czerwonym, który wiedzie wąską, ruchliwą drogą asfaltową, zachęcamy do spaceru leśnymi ścieżkami po zboczach Kubalonki) lub bezpośrednio z parkingu na Przełęczy Szarcula (759 m n.p.m.) szlakiem czerwonym w kierunku Baraniej Góry. 

  Trasa jest bardzo urozmaicona, od kamienistych ścieżek, przez skaliste zbocza, po wijące się między korzeniami leśne dróżki, które po większych opadach zamieniają się w labirynt potoków i grząskich gruntów, z którego tylko najsprytniejsi wydostaną się suchą stopą. Nasz pierwszy przystanek to Szarcula (803 m n.p.m.) i położona pod szczytem skalna wychodnia nazywana Dorkową Skałą. Jak mówi legenda w walkach ze słowackimi pasterzami o tereny wypasowe zginęła w tym miejscu córka tutejszego bacy – Dorota (Dorka). Miejsce to w latach 50 XX w. uznane zostało za pomnik przyrody nieożywionej. Niesamowite wrażenie sprawia pień drzewa wrastający w skałę, który wygląda jakby podpierał skalną ambonę. 

  Prywatne schronisko turystyczne na Stecówce jest aktualnie zamknięte, dlatego na odpoczynek polecamy; na trasie – las z plątaniną korzeni, który przypomina bajkowe knieje; u celu – łąkę u podnóży drewnianego kościoła pod wezwaniem Matki Bożej Fatimskiej, która oferuje niezapomniane widoki. Dla odmiany na trasę powrotną obrać możemy asfaltową drogę, która trawersuje północno-wschodni stok Szarculi. Tuż przy niej, na wysokości Dorkowej Skały znajduje się drewniana wieża widokowa, z której roztacza się widok na Jezioro Czerniańskie oraz Rezydencję Prezydenta RP – Zameczek w Wiśle.

  WODOSPAD NA WISEŁCE

  Zaledwie 3 km na piechotę dzieli Rezydencję Biały Dworek od 8 metrowego wodospadu na Wisełce. Choć został stworzony rękami człowieka a nie siłami natury nie brakuje mu uroku. 

  Bardzo lubimy to miejsce kontrastów, szczególnie o zachodzie słońca, gdy można wsłuchać się w szum wzburzonych wód rzeki oraz zachwycać się krajobrazem odbitym w spokojnej tafli rozlewiska, które tworzy powyżej. W miejscu tym możemy przyjrzeć się ciekawemu systemowi progów wodnych, które mają umożliwić rybom wędrówkę z nurtem rzeki, są to tak zwane przepławki. 

  Skoro zawędrowaliśmy już tak daleko koniecznie powinniśmy wstąpić do Karczmy „Drewutnia” gdzie w klimatycznym wnętrzu budynku z 1833 roku skosztować można regionalnych przysmaków. Jeżeli zdecydujemy się na dłuższy spacer ulicą Czarne dotrzemy do kolejnych dwóch wiślańskich atrakcji – zapory na jeziorze Czerniańskim oraz Zameczku Prezydenta RP, ale o nich opowiemy innych razem.

   

  Przewodnik po okolicy
  okolica-potok-górski
  Weather Icon